PŘEDSTAVENÍ P. Kubant

PŘEDSTAVENÍ SE – ICLic.Mgr.Petr Kubant,

probošt v Poděbradech

a duchovní správce okolních farností:

Libice n.C., Vrbice, Kostelní Lhota, Kovanice a Žehuň.

Vážení a milí farníci a občané města Poděbrad, dovolte mi, abych Vás tímto způsobem pozdravil a alespoň trochu se Vám představil jako nový duchovní správce naší Římskokatolické farnosti – proboštství Poděbrady:

Narodil jsem se r. 1966 v Pardubicích. Celé své dětství jsem prožíval v malém polabském městečku Lázně Bohdaneč (tehdy tyto lázně patřily pod „vyšší jednotku“ – Poděbrady).

Vyučil jsem se v České Třebové opravářem motorových lokomotiv (1984) – a toto zaměstnání jsem vykonával v pardubickém lokomotivním depu dva roky.

V té době jsem také ještě studoval a dodělával si maturitu na železniční strojní průmyslovce v Nymburce – a bydlel jsem v podnájmu právě v Poděbradech!

Pak jsem 3 roky pracoval jako pomocník strojvedoucího.

V roce 1989 jsem byl přijat na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu, která tehdy byla vysídlena z Prahy do Litoměřic. Tam jsme hned za pár týdnů po nástupu nadšeně prožívali „sametovou revoluci“. Následně se Teologická fakulta přestěhovala do Prahy, stala se řádnou součástí Karlovy univerzity a já jsem absolvoval magisterské studium r.1994.

Téhož roku jsem byl arcibiskupem Karlem Otčenáškem v Hradci králové vysvěcen na kněze a ustanoven jako kaplan v Holicích u Pardubic. Spravoval jsem též okolní farnosti: Moravany, Vysoké Chvojno, Horní Roveň, Uhersko a Horní Jelení.

Rád jsem v těchto farnostech a obcích sloužil celých 6 let.

V roce 2000 jsem byl ustanoven jako administrátor a později farář ve farnosti Červený Kostelec u Náchoda a farnosti Boušín (malebné místo známé z vyprávění Babičky). Je to krásný kraj Boženy Němcové, Aloise Jiráska a Bratří Čapků. Působil jsem tam 19 let a bylo mi dopřáno poznat mnoho milých lidí a krásných rodin, a snad i vykonat trochu užitečné práce, která k farářské službě patří.

V roce 2016 jsem absolvoval postgraduální studium církevního práva na Katolické univerzitě Jana Pavla II. v Lublinu. Kromě duchovní a pastorační služby jsem též členem Diecézního církevního soudu v Hradci Králové a rovněž ustanoven jako ochránce spravedlnosti v diecézní fázi procesu blahořečení číhošťského faráře P. Josefa Toufara – mučedníka komunismu.

Od 1.8.2019 jsem proboštem v Poděbradech.

Těším se, že brzo Vás poznám trochu blíže a osobněji. Těším se na dobré vztahy a vzájemnou spolupráci nejen v náboženské oblasti (která nemusí být vlastní všem), ale i ve všem dobrém, co se v Poděbradech děje a koná ve prospěch lidí. Neméně se těším na ekumenickou spolupráci s nekatolickými církvemi. Chci být nápomocen a nablízku všem, kteří se na mně obrátí v jakékoli (radostné i bolestné) osobní či veřejné záležitosti.

Již předem Vám děkuji za Vaši pomoc, spolupráci a přátelské vztahy

ICLic.,Mgr.Petr Kubant

probošt v Poděbradech.